Letizia Battaglia i Roberto Timperim na 16. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity 10-19 maja 2019

Podczas tegorocznego festiwalu , 11 maja 2019,  odbędzie się spotkanie z Letizią Battaglia, pierwszą włoską fotoreporterką dokumentującą brutalne morderstwa i wpływ mafii na życie zwykłych ludzi. Jest jedną z najwybitniejszych włoskich fotografek. Jej czarno-białe zdjęcia dokumentujące przemoc sycylijskiej mafii zapisały się w historii fotografii jako świadectwo niezwykle brutalnych czasów, zadając kłam romantycznej wizji mafii.
Podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity zostanie pokazany film „Ustrzelić mafię” będący wielowymiarowym portretem wybitnej włoskiej artystki. Przeplata czarno-białe fotografie z materiałem archiwalnym z tamtych czasów i szczerymi rozmowami. Po filmie odbędzie się spotkanie z Letizią Battaglią i jej partnerem Roberto Timperim, także fotografem. Ich zdjęcia można obejrzeć w rotundzie kina Iluzjon w ramach specjalnej wystawy, która towarzyszy festiwalowi.
Franco Zecchin, wieloletni partner Battaglii razem z którym fotografowała mafię, był gościem FotoArtFestivalu w Bielsku-Białej w 2015 roku. W 2017 roku, podczas 7. FotoArtFestivalu im. Andrzeja Baturo odbyła się polska premiera wystawy Shobhy Battaglii, córki Letizii, również fotografki. Shobha Battaglia założyła Mother India School, szkołę fotografii, która prowadzi warsztaty i tworzy filmy dokumentalne, szczególnie koncentrując się na świecie kobiet.